Jak mě zaujala moravská Chardonnay.

Napsal Poctivá vína (») 4. 8. 2015, přečteno: 1317×
img-2044.jpg

Moje momentálně nejoblíbenější bílá odrůda je Chardonnay, a tak pořád hledám nějaké zajímavé moravské. Pro dnešní porovnávání jsem si otevřel 7 moravských Chardonnay :) Snad si rozšířím obzor.

Začínáme dvěma Pavlovskými, možná za nimi stál i stejný enelog!

Maidenburg Chardonnay 2012, Vinařství Reisten

"Až nadměrně aromatické, v chuti dominuje cukr a potlačuje veškerý vjem z vína. Takové to moravské maskování prázdných hroznů. Je to těžké, když vše prodají a ještě mají málo, tak přetěžují keře nadměrnou úrodou a pak dolaďují" (nezapomeňte, že je to jen můj osobní pohled, jiní z toho vína můžou být nadšení)

Chardonnay 2013, Vinařství NEPRAŠ & Co

Výrazná vůně květů, citrusů. V chuti vystupují cukry nad kyselinku, ale i tak zůstává vínu trochu svěžesti. Ale jistý náznak bohatosti ve vůni a v chuti sametovosti tu je. Podle vinařství má víno potenciál zrání v láhvi, tak se uvidí, kam se vyšplhá.

Další na řadě není sice Pavlovské ale Pálavské z Tanzbergu.

Chardonnay 2013, vinařství Tanzberg viniční trať Anenský vrch

Víno je barvy světlého zlata. Aroma příjemné oříšky, květy, minerálnost a jemně smetanovost. Chuť odráží aroma, jen bych řekl, že je poněkud hrubší než vůně. Víno je na vrcholu a žádné zrání v láhvi do krásy se konat nebude! Prostě víno k okamžité spotřebě, jak nám prezentovalo vinařství na ochutnávce ve "Sklípku u Kumpánů". Což mě vlastně velmi zaskočilo, jelikož majitel vinařství je velký znalec francouzských vín, a tak jsem trochu předpokládal, že se pokusí o styl vín z apelace Montrachet, Meursault.

Vlastní skupinu tvoří dvě "šardonky" od pana Tichého z Hrušek a jde o jeho slavné "staré keře".

Chardonnay  2012, VINO RICHARD - Ing. Richard Tichý

Barva vína zlatá. Vůně hodně vyzrálého ovoce (meruňky, broskve) a medu. Chuť svěží, plnější, patrný alkohol. 

Chardonnay  2009, VINO RICHARD - Ing. Richard Tichý

Starší bratříček je velmi podobný, ale je u něj už patrná sestupná tendence v kvalitě.

Obě dvě vína mě popravdě řečeno trochu překvapila. Přitom je mám pod nosem, holt se k ním musím ještě vrátit někdy samostatně.

  Vlastní kategorii má oranžové víno dělané v keramické nádobě QVEVRI. Informace z jejich webu: Kapacita qvevri nádob v Dobré Vinici je nyní téměř 6.000 litrů, takže se nemusíte bát že se na vás nedostane.

Chardonnay 2012, qvevri vin naturel orange z Dobré Vinice

Barva vína zlatá. Vůně pečených jablek kořeněných vanilkou a skořicí. to samé i v chuti. Doplněno jasnou kyselinkou s velmi dlouhou dochutí. Víno, jež se po setkání vzduchem stále rozvíjí, pokud si jej chcete vychutnat v plné parádě, doporučuji dekantovat.

A na závěr patří to, co mě již poněkolikrát velmi oslovilo a pro mě je to jasný vítěz mého srovnávání.

Chardonnay 2007, výběr z hroznů od Josefa Valihracha

Barva vína je světlější zlato. Aroma jemné velmi příjemné (oříšky, vanilka, med). V chuti pokračuje jemná harmonie, sametovost a plnost. Stále je ale svěží a vyniká dlouhou a příjemnou dochutí. Elegance tohoto vína povznáší ducha.

Závěr je jasný - největším zklamáním pro mě bylo Chardonnay 2012 z Vinařství Reisten a potvrzením kvalit vítězného Chardonnay od Valihracha. Nezapomeňte však, že je to můj osobní pohled! Vy to můžete vidět klidně jinak :)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a pět